Art & deco

Efekt dekoracyjny, rdza

Korozja metalu potocznie zwana rdzą stała się efektem pożądanym w dekoracji wnętrz. Nie chodzi tu o metalowe pordzewiałe wstawki. Efekt rdzy wykonuje się na całych ścianach i to się ludziom podoba.

Różnorodność technik dekoracyjnych daje szerokie możliwości ozdabiania ścian. Uzyskanie imitacji marmuru, piaskowca, betonu czy skóry nie jest wyzwaniem dla głęboko wtajemniczonych dekoratorów wnętrz. Rdzy chyba nikt nie uznawał za efekt dekoracyjny a trzeba przyznać że jest to efekt niezwykle intrygujący.

Add a comment

Tadelakt na ścianie w marokańskim domu

Tadelakt lub Tadellakt po arabsku znaczy polerować (pieścić). Podróżnicy wracający z Marakeszu byli pod wrażeniem miasta barw. Na zewnątrz i wewnątrz domy często wykończone są intensywnie barwionym, hipnotyzująco połyskliwym, gładkim ale nierównym tynkiem zwanym też płynnym kamieniem. Tadelakt stworzono w okolicach Marakeszu gdzie u podnóża gór Atlas występują odpowiednie składniki - specjalne wapno, piasek, pył marmurowy. Resztę składników stanowi popiół i glina.

Add a comment

Dekoracja ściany - farba Włoskie Impresje

Stylowe meble czy dekoracje ścian nadają niektórym wnętrzom tego niepowtarzalnego charakteru? Zazwyczaj jest to wyjątkowo trafny wybór dekoracji ścian do mebli i elementów wystroju wnętrza. Połączenie metalicznej, półprzezroczystej, srebrnej farby ze stylowymi meblami dało świetny efekt. Zdjęcie przedstawia tylko fragment ściany. Jedynej dekorowanej w pomieszczeniu ale to właśnie tyle, żeby było dobrze. Dodam tylko, że nie planował tego żaden architekt wnętrz.

Add a comment

Rustykalny stół na ceglanej podłodze

Ze względu na trwałość i stosunkowo niewielki koszt, ceglane podłogi stosowano już od dawna w obiektach przemysłowych i gospodarczych ale też w przyziemiach domów wielorodzinnych. Wygląd pomieszczeń miał drugorzędne znaczenie. W XIX wieku cegła stała się materiałem tanim i dostępnym dla wszystkich. Za sprawą rozwiniętej sieci kolejowej i wielkim zakładom produkującym masowo cegły, miasta zmieniały wygląd.

Add a comment

Piec jak kominek

Chcesz zamienić stary piec kaflowy na kminek ale z powodu przepisów budowlanych nie jest to możliwe? Bywa tak, że nie ma alternatywy dla starego pieca akumulacyjnego w mieszkaniu. W takiej sytuacji trzeba się przyzwyczaić do pieca albo... Można, przy okazji remontu piec przebudować tak, aby wyglądał jak kominek. Będzie ładnie i ekonomicznie, bo wydajność pieców akumulacyjnych jest bardzo duża, lepsza niż kominków. 

Add a comment