Tynk strukturalny "wiejski" z tynku maszynowego

Tynk wiejski z gipsowego tynku maszynowego

Tynk wiejski, tynk z minionej epoki, tynk retro? Ten rodzaj tynku mimo swojej nazwy nadaje się do każdego wnętrza. Tworzy wrażenie podstarzałych, wyblakłych murów, które jednak trzymają się mocno i są bardzo odporne.

Najważniejszą zaletą tego tynku jest łatwość wykonania i cena materiału, bo przecież tynk wiejski nie może być drogi. Nawiązuje do tradycyjnych tynków wykonywanych na wsi z gliny i słomy. Ostateczny efekt wykańczający jednak zależy od pomysłu wykonawcy. Będzie kolorowy czy naturalny?


Materiały

  • sucha zaprawa do tynków maszynowych lub ręcznych, farba emulsyjna, farba
  • transparentna (bejca), barwniki do farb.

Narzędzia

  • szeroka paca (blichówka),
  • japonki,
  • pędzel okrągły.


Wykonanie

1. Przygotowanie tynku wiejskiego

Suchą masę tynkarską rozrabiamy z wodą. Do gotowej masy dodajemy niewielką ilość farby emulsyjnej.
Pierwszym etapem jest przygotowanie odpowiedniej ilości tynku. Suchą zaprawę mieszamy z wodą do uzyskania odpowiedniej konsystencji, do tego wlewamy niewielką ilość farby emulsyjnej. Farba emulsyjna pełni dwie funkcje, poprawia plastyczność mieszanki i opóźnia jej wiązanie.

2. Kreowanie efektu tynku wiejskiego

Gotowa zaprawę nakładamy na ścianę szeroką pacą na powierzchni około 1m 2. Grubość warstwy zależy od efektu jaki chcemy uzyskać jednak nie więcej niż 5mm. Następnie za pomocą japonki lub specjalnej packi do tynków formujemy wzór. W ten sposób pracujemy na całej powierzchni zwracając uwagę na miejsca łączenia się kolejnych etapów. Miejsca te możemy zwilżyć wodą przy nakładaniu następnej części.

Pracę najlepiej zacząć od trudno dostępnych elementów, narożników, kątów i od góry! Tym sposobem zapobiegniemy zniszczeniu gotowego tynku. Narzędzia co kilkanaście minut trzeba przemyć wodą, warto mieć obok wiaderko i gąbkę. Nie myć narzędzi w umywalce bo ciężkie osady z tynku mogą zatkać odpływ.

3. Malowanie tynku

Całkowicie wyschnięty tynk malujemy farbą emulsyjną w kolorze jaśniejszym niż wybrany kolor bejcy. Nie nadaje się do tego farba lateksowa ponieważ warstwa bejcy zbyt łatwo się zetrze.

Na tym etapie można tynk zostawić. Ma on wtedy charakter surowego tynku wiejskiego - prostego i niebanalnego w jednolitym kolorze.

tynk wiejski listki

 

4.Ostateczny szlif - bejcowanie

Farbę transparentną (bejcę) nakładamy i rozcieramy pędzlem okrągłym. Ten etap dobrze jest wykonywać z pomocnikiem. Jedna osoba nakłada punktowo ale dość gęsto bejcę a druga dokładnie rozciera. Trzeba pamiętać, że malowanie farbą transparentną nie daje możliwości poprawek, dlatego ten etap należy starannie przygotować.

(0 Votes)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.