Aranżacje wnętrz. Cegła nie tylko na ściany

Rustykalny stół na ceglanej podłodze

Ze względu na trwałość i stosunkowo niewielki koszt, ceglane podłogi stosowano już od dawna w obiektach przemysłowych i gospodarczych ale też w przyziemiach domów wielorodzinnych. Wygląd pomieszczeń miał drugorzędne znaczenie. W XIX wieku cegła stała się materiałem tanim i dostępnym dla wszystkich. Za sprawą rozwiniętej sieci kolejowej i wielkim zakładom produkującym masowo cegły, miasta zmieniały wygląd.

 Dziś budowle z tamtych lat przekształca się na modne lofty a ceglane mury i podłogi poddaje się pracom konserwatorskim.

Cegła jest modna - nie tylko w obiektach historycznych. Współczesnym wnętrzom dodaje charakteru i wizualnie ociepla wnętrza. Tam gdzie nie ma możliwości odkrycia starego ceglanego muru stosuje się płytki imitujące cegłę nie tylko na ściany.

Rustykalne meble w domu z ceglaną podłogą

Podłoga bardzo mocno wpływa na charakter wnętrza jednak dopełnieniem zawsze są dodatki i elementy wyposażenia mieszkania.

W tym domu podłoga jest ceglana. Wyraźnie wyczuwalna pod stopami nawet w butach. Co dziwne, daje to poczucie stabilności i solidnego oparcia stopom. Inaczej niż podczas stąpania po polerowanym gresie. To nie jest jedyna zaleta ceglanej posadzki.

Ceglana podłoga - przede wszystkim świetnie wygląda. Podłoga robi wrażenie na gościach. Cegła to jeden z tych materiałów które zastosowane we wnętrzu nadają mu charakteru. W połączeniu ze stylowymi meblami i kilkoma dodatkami łatwo uzyskać wymarzone stylowe wnętrze. Taki zwykły rustykalny stół na ceglanej podłodze doskonale się prezentuje, to zestawienie nadaje wnętrzu konkretnego stylu. Ale czy podobnie będzie jeśli postawimy rustykalny stół na polerowanym gresie? Z pewnością takiego wnętrza nie nazwiemy już rustykalnym.

Nie da się zaprzeczyć, że to zasługa cegły. Pewnie z tego powodu ceglane posadzki są rzadkością w domach mieszkalnych – mają silny wpływ na wygląd pomieszczeń, daleko tym podłogom do nudnej neutralności.

Podłoga z cegły akumuluje ciepło. To kolejna zaleta. Chociaż nie nagrzewa się szybko to pozostaje ciepła na długo po wyłączeniu ogrzewania. Posadzka z cegły jest też cieplejsza w dotyku niż posadzka wykonana z płytek kamiennych.

Ceglane płytki można układać na wiele sposobów. Zdjęcie które jest ilustracją tego artykułu przedstawia ceglane płytki ułożone w jodełkę tak jak popularny układ parkietu z klepek drewnianych.

(2 Votes)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.