Jak pomalować mieszkanie krok po kroku? Poradnik dla początkujących

Pokój pomalowany na biało

Malowanie mieszkania to jedna z najprostszych i najtańszych metod odświeżenia wnętrza. Nie wymaga specjalnych umiejętności ani drogiego sprzętu, a efekt może być zaskakująco dobry. Wystarczy trochę czasu, cierpliwości i odpowiednie przygotowanie. W tym artykule podpowiemy Ci, jak krok po kroku pomalować mieszkanie samodzielnie i uniknąć typowych błędów.

Przygotowanie ścian do malowania

Zanim zaczniesz malować, musisz zadbać o to, aby ściany były czyste, suche i gładkie. Jeśli na ścianach są plamy, ubytki, pęknięcia lub odklejająca się stara farba, musisz je usunąć lub naprawić.

 • Usuwanie starej farby. Jeśli farba na ścianach jest matowa i dobrze przylega, możesz ją zostawić i pomalować na nią nową warstwę. Jeśli jednak farba jest połyskliwa, satynowa lub łuszczy się, musisz ją zeskrobać szpachelką lub zetrzeć papierem ściernym. Możesz też użyć specjalnego środka do usuwania farb, który rozpuszcza ją i ułatwia zdrapywanie.

 • Wypełnianie ubytków i pęknięć. Jeśli na ścianach są dziury, rysy lub wgniecenia, musisz je wypełnić masą szpachlową lub gipsem. Nałóż masę na ubytek za pomocą szpachelki i wygładź ją. Po wyschnięciu zetrzyj nadmiar papierem ściernym.

 • Czyszczenie ścian. Przed malowaniem należy dokładnie oczyścić ściany z kurzu, tłuszczu, pleśni lub innych zabrudzeń. Możesz użyć do tego ciepłej wody z dodatkiem mydła lub detergentu. Jeśli na ścianach są plamy z dymu, sadzy, oleju lub innych trudnych do usunięcia substancji, możesz zastosować specjalny preparat gruntujący, który zabezpieczy ścianę przed przebarwieniami.

Wybór farby i narzędzi do malowania

Po przygotowaniu ścian możesz przejść do wyboru farby i narzędzi do malowania. Istnieje wiele rodzajów farb o różnych właściwościach i kolorach. Musisz zdecydować, jaka farba będzie najlepsza dla Twojego mieszkania i jak ją nałożyć.

 • Rodzaj farby. Farby można podzielić na dwie główne grupy: farby lateksowe i farby olejne. Farby lateksowe są bardziej popularne, ponieważ schną szybko, są łatwe w nakładaniu i czyszczeniu, a także mają mniejszy zapach i są bardziej ekologiczne. Farby olejne natomiast są trwalsze, odporniejsze na wilgoć i zabrudzenia, ale wymagają więcej czasu na wyschnięcie, specjalnych rozpuszczalników do czyszczenia i mają silniejszy zapach. Wybór farby zależy od tego, jakie masz preferencje i jakie są warunki w Twoim mieszkaniu.

 • Kolor farby. Wybór koloru farby jest kwestią gustu i stylu wnętrza. Możesz wybrać jeden kolor dla całego mieszkania lub różne kolory dla poszczególnych pomieszczeń. Pamiętaj jednak o kilku zasadach, które pomogą Ci stworzyć harmonijną i przyjemną przestrzeń:

  • Zastosuj jasne kolory, jeśli chcesz optycznie powiększyć i rozjaśnić pomieszczenie.

  • Zastosuj ciemne kolory, jeśli chcesz stworzyć przytulną i intymną atmosferę.

  • Zastosuj ciepłe kolory, jeśli chcesz dodać energii i dynamiki wnętrzu.

  • Zastosuj zimne kolory, jeśli chcesz uzyskać efekt spokoju i relaksu.

  • Zastosuj kontrastowe kolory, jeśli chcesz podkreślić pewne elementy lub nadać charakteru wnętrzu.

  • Zastosuj analogiczne kolory, jeśli chcesz stworzyć spójną i harmonijną kompozycję.

 • Narzędzia do malowania. Do malowania ścian potrzebujesz kilku podstawowych narzędzi, takich jak: wałek, pędzel, kuweta, taśma malarska, folia ochronna, drabina i ubranie robocze. Wałek służy do malowania dużych i gładkich powierzchni, pędzel do malowania krawędzi, narożników i trudno dostępnych miejsc. Kuweta to pojemnik, w którym mieszasz i zanurzasz wałek lub pędzel. Taśma malarska to specjalna taśma, która chroni elementy, których nie chcesz pomalować, takie jak listwy, gniazdka, przełączniki czy okna. Folia ochronna to folia, którą rozkładasz na podłodze i meblach, aby zabezpieczyć je przed zabrudzeniem farbą. Drabina to przydatne narzędzie, jeśli chcesz pomalować sufit lub wysokie ściany. Ubranie robocze to ubranie, które nie szkoda zabrudzić farbą.

Malowanie ścian krok po kroku

Po wyborze farby i narzędzi możesz przystąpić do malowania ścian. Oto kroki, które musisz wykonać:

 • Zabezpiecz podłogę i meble. Rozłóż folię ochronną na podłodze i przyklej ją taśmą do ściany. Przykryj folią również meble, które nie mogą być przeniesione z pomieszczenia. Upewnij się, że folia dobrze przylega i nie ma żadnych dziur.

 • Zabezpiecz elementy, których nie chcesz pomalować. Przyklej taśmę malarską wzdłuż listew, gniazdek, przełączników, okien i innych elementów, które mają pozostać w oryginalnym kolorze. Naciśnij taśmę mocno, aby nie było żadnych szczelin.

 • Wymieszaj farbę. Otwórz wiadro z farbą i wymieszaj ją dokładnie mieszadłem lub drewnianą łopatką. Jeśli farba jest zbyt gęsta, możesz dodać trochę wody i ponownie wymieszać. Przelej część farby do kuwety.

 • Maluj sufit. Zanurz wałek w farbie i odciśnij nadmiar na kratce w kuwecie. Zaczynając od rogu pomieszczenia, maluj sufit pasami równoległymi do okna. Maluj od środka pasa do krawędzi i zachowaj niewielki odstęp między pasami. Nie nakładaj zbyt dużo farby na wałek, aby uniknąć kapania i smug. Jeśli potrzebujesz drabiny, ustaw ją stabilnie i bezpiecznie.

 • Maluj ściany. Zanurz pędzel w farbie i odciśnij nadmiar na brzegu kuwety. Zaczynając od rogu pomieszczenia, maluj krawędzie ściany przy suficie, podłodze i listwach za pomocą pędzla. Następnie zanurz wałek w farbie i odcisnij nadmiar na kratce w kuwecie. Maluj ścianę pasami pionowymi od sufitu do podłogi, zachowując niewielki odstęp między pasami. Maluj od środka pasa do krawędzi i nakładaj kolejne pasy na siebie. Nie nakładaj zbyt dużo farby na wałek, aby uniknąć kapania i smug.

 • Maluj drugą warstwę. Po wyschnięciu pierwszej warstwy farby (sprawdź czas schnięcia na opakowaniu), powtórz malowanie sufitu i ścian drugą warstwą. Maluj w ten sam sposób, co pierwszą warstwę, ale w przeciwnym kierunku. Na przykład, jeśli pierwszą warstwę malowałeś pasami równoległymi do okna, drugą warstwę maluj pasami prostopadłymi do okna.

 • Usuń taśmę malarską i folię ochronną. Po wyschnięciu drugiej warstwy farby (sprawdź czas schnięcia na opakowaniu), ostrożnie odklej taśmę malarską z elementów, których nie chciałeś pomalować. Nie czekaj zbyt długo, aby taśma nie przykleiła się do farby. Następnie zdejmij folię ochronną z podłogi i mebli i uporządkuj pomieszczenie.

Gratulacje! Właśnie pomalowałeś mieszkanie samodzielnie i odświeżyłeś swoje wnętrze. Teraz możesz cieszyć się efektem swojej pracy i zaprosić gości do podziwiania Twojego dzieła. Życzymy miłego odpoczynku po ciężkiej pracy! ?

 

(0 Votes)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.