Piec akumulacyjny jak nowoczesny kominek

Piec jak kominek

Chcesz zamienić stary piec kaflowy na kminek ale z powodu przepisów budowlanych nie jest to możliwe? Bywa tak, że nie ma alternatywy dla starego pieca akumulacyjnego w mieszkaniu. W takiej sytuacji trzeba się przyzwyczaić do pieca albo... Można, przy okazji remontu piec przebudować tak, aby wyglądał jak kominek. Będzie ładnie i ekonomicznie, bo wydajność pieców akumulacyjnych jest bardzo duża, lepsza niż kominków. 

W kamienicy kominka nie będzie!

Przepisy budowlane* zabraniają instalowania kominków w domach wielorodzinnych wyższych niż 12 m. Z tego powodu właściciele mieszkań w starych kamienicach muszą instalować ogrzewanie gazowe lub zostać przy kaflowych piecach. Efektywność pieców kaflowych może drastycznie spać w wyniku długotrwałego, czasem nieprawidłowego użytkowania. Uszkodzony piec zagraża bezpieczeństwu mieszkańców, ogrzewanie pomieszczeń staje się trudne. Naprawa pieca poprawi jego parametry, ale nie zmieni jego wyglądu. Kiedy w mieszkaniu nie ma możliwości zastosowania innego źródła ogrzewania niż piec, warto pomyśleć o zaprojektowaniu ładnego pieca dostosowanego do wnętrza, wyglądem przypominającego nowoczesny kominek.

Piec, jak nowoczesny kominek

budowa pieca - widoczne kanały dymowe
budowa pieca - widoczne kanały dymowe

Zdarzają się zdunowie, fachowcy od pieców potrafiący zbudować coś innego niż kaflowa kolumna z żeliwnymi drzwiczkami. W miejscu starego pieca po wzmocnieniu posadzki, zbudowali od podstaw piec akumulacyjny bez kafli. Podobna zasadę mają kominki akumulacyjne, w tym przypadku komora spalania nie jest żeliwnym wsadem. Chociaż wygląda jak kominek jest piecem akumulacyjnym. W środku klinkierowej konstrukcji przebiegają przebiegają kanały dymowe, w których spaliny tracą znacznie temperaturę. Jak w kaflowym piecu jest wyczystka. Rozmiary komory spalania, nieco mniejszej niż w klasycznych kominkach, podyktowane są wynikiem obliczeń specjalisty. Z tego powodu drzwiczki z szybą są również nieco mniejsze. (foto konstrukcji)

Tynk dekoracyjny na piecu

Piec z miejscem na opał.
Piec z miejscem na opał.

Surowa klinkierowa konstrukcja przeciągnięta tylko specjalnym tynkiem z dodatkiem włókna szklanego wymaga dodatkowej obróbki. Do wnętrza i minimalistycznej konstrukcji z kamienną opaską wokół drzwiczek z szybą idealnie pasował szary tynk dekoracyjny. Koniecznie gładki, bez porów, łatwy w utrzymaniu czystości. Wybraliśmy, do wykończenia powierzchni pieca z jednej strony gładki tynk dekoracyjny Terra Antica z dodatkiem miki. Z drugiej, bo piec przechodzi przez ścianę, położyliśmy tynk dekoracyjny – trawertyn. Mieliśmy spore obawy, czy tynki dekoracyjne nie popękają na piecu, ale tak się nie stało. Coroczne przeglądy instalacji piec przechodzi bez problemów, chociaż pierwsza inspekcja polegała na solidnym przeglądzie z każdej strony. Piec jeszcze na długo po zgaśnięciu ognia oddaje ciepło, opał trzeba jednak przynieś samemu.

*- Szukać należy w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, § 132

(1 Vote)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.