Jak wykonać stiuk wenecki?

Stiuki weneckie w saunie

Stiuk jest bardzo popularną dekoracją ścian. Materiał jest łatwo dostępny w większości sklepów z materiałami malarskimi. Producenci załączają do swoich produktów instrukcje wykonania, firmy usługowe posiadające w swojej ofercie tynki dekoracyjne mają z pewnością też stiuk wenecki. Mimo łatwości wykonania spotykamy się ze źle wykonanymi stiukami. Z naszych obserwacji wynika że problemem nie był sam materiał lecz brak staranności wykonawcy, pospieszna praca i lekceważenie karty technicznej materiałów.

Pokażemy jak wykonać stiuk bardzo prostym sposobem. Pominiemy proces przygotowania podłoża o którym pisaliśmy w innym artykule. Technika którą prezentujemy nie powinna przysparzać problemów nawet początkującym. Wykonanie samodzielnie stiuku na większych powierzchniach może być trudne. Gwarancją sukcesu jest jednak staranność i dokładność.

Stiuk to pojęcie, które dziś może jednoznacznie kojarzyć się cienkowarstwową wyprawą tynkarską. Opisywany materiał to współczesny zamiennik tradycyjnych stiuków gipsowych. Chociaż wymaga doświadczenia, dobrze przygotowanego podłoża i odpowiednich warunków to nie jest tak pracochłonny jak historyczne odmiany stiuków.

Zobacz czym różni się stiuk wenecki od stiuków tradycyjnych.

 

Zabezpieczanie i oklejanie

Po zabezpieczeni podłogi i oklejeniu miejsc sąsiadujących ze ścianą na której będziemy pracować musimy przygotować sobie pracę. Jeśli na dekorowanej ścianie występują elementy których nie można ściągnąć np. ościeżnice należy je okleić taśmą malarską. Oklejamy nie na styk, należy zostawić milimetr luzu na warstwy stiuku. Narożniki i oklejone miejsca wypełniamy stiukiem wciskając dokładnie materiał w szczeliny.

Nakładamy stiuk

pierwsza warstwa stiukuBędziemy pracowali pacą wenecką lub japonkami. Zaczynamy od nakładania materiału miejscami tak jak na zdjęciu. Tym sposobem uzupełniamy materiał aż cała powierzchnia zostanie pokryta materiałem. Materiał nakładamy dość cienką warstwą.

Drugą warstwę stiuku nakładamy po całkowitym wyschnięciu pierwszej. Czas schnięcia jest uzależniony od wielu czynników minimalny czas jednak to około 4h w przypadku stiuków akrylowych. Zalecamy jednak stosowanie czasów podanych na karcie technicznej materiału. Po wyschnięciu warto przeszlifować całość kantem pacy. Wyłonią się w ten sposób pierwsze zarysy wzoru.

 

druga warstwa stiukuDruga warstwa będzie nakładana podobnie jak poprzednia. Można nakładać też cienką warstwę w całości zaczynając od któregoś z narożników. Ta warstwa jest już wrażliwa na poprawki. Materiał podsycha szybciej. Każde dotkniecie drugiej warstwy narzędziem będzie widoczne. Dlatego Zalecamy nakładanie materiału z "suchego na mokre" czyli odrobinę materiału rozciągamy zaczynając na pierwszej suchej warstwie i kończymy ruch na mokrym miejscu drugiej warstwy. Tak postępujemy na całej powierzchni.

Trzecia warstwa nie jest konieczna, jeśli materiału nie zabraknie to zalecamy wykonanie trzeciej warstwy stiuku. Wzór będzie wyraźniejszy na dwóch warstwach chociaż trudno będzie uzyskać idealny połysk . Trzecia warstwa wyrównuje całość i poprawia połysk.

Szlifowanie

Stiuki należy przeszlifować po całej powierzchni kantem packi, nacisk nie może być duży, grozi to zdrapaniem materiału. Zamiast pacy do szlifowania stiuku można użyć wełny stalowej "000". Wełna nadaje satynowego połysku, jest dobra gdy stiuk był nakładany na nietypowe powierzchnie takie jak kolumny.

Woskowanie

Woskowanie zaczynamy po całkowitym wyschnięciu i wyszlifowaniu stiuku kantem pacy stalowej. W zależności od wosku można go nakładać kantem pacy. Wosk nabłyszcza się kantem pacy lub czystą szmatką. Wstępnie stosuje się często wełnę stalową numer 0 i poprawia szmatką lub packą.

Miejsca trudne narożniki, kąty, łuki trzeba traktować specjalnie, opiszemy to w innym artykule.

(0 Votes)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.