Jak namalować paski na ścianie?

Jak namalować paski na ścianie?

Malowanie pasków na ścianie jest proste - do momentu kiedy trzeba to zrobić samodzielnie. Dlatego przygotowałem krótki poradnik jak namalować paski na ścianie i uniknąć przy tym kłopotów.

Test przyczepności podłoża

Polega on na przyklejeniu i dociśnięciu papierowej taśmy malarskiej do malowanej ściany i oderwaniu po chwili. Jeśli razem z taśmą nie odeszła farba to znaczy, że ściana jest dobrze przygotowana do malowania pasków. Test przyczepności pokaże, czy ściana zniesie kilkukrotne naklejanie i odrywanie taśmy malarskiej. Ściana powinna być gładka, gdyż drobne nierówności utrudnią prawidłowe przyklejenie taśmy malarskiej i będą przyczyną podcieknięć farby.

Szkic wzoru

Skomplikowane wzory wymagają precyzyjnego zaplanowania prac, wykonania rysunku na kartce i zapisania wymiarów pasków.

Potrzebne narzędzia:

  • taśmy malarskie (różne wymiary)
  • ołówek (najlepiej techniczny 0,5)
  • zestaw kuwet i małych wałków
  • poziomica, długa linijka

Oklejanie wzoru

wyklejanie pasków na ścianieTaśmę malarską przyklejmy wzdłuż narysowanej wcześniej linii. Dociskamy krawędź wewnętrzną. Taśma nie powinna przykrywać śladu ołówka, zakryje go farba.

Porada

Paski można malować na dwa sposoby. Wszystko zależy od wzoru.

1. Zabezpieczyć część zewnętrzną i malować środek.

2. Zakleić taśmą tą część ściany, na której ma pojawić się pasek i pomalować pozostałą powierzchnię.

1. malujemy środek paska 2. malujemy ścianę pozostawiamy zaklejony pasek końcowy efekt jest taki sam

 

Malowanie wzoru

 

malowanie pasków

Wzór malujemy wałkiem dobrze odciśniętym z farby, zwłaszcza nakładając pierwszą warstwę koloru.

PORADA

Aby farba nie podciekała pod taśmę przy odcinaniu pasków należy brzegi taśmy od strony wzoru podmalować farba w kolorze podkładu - tła. Farba podkładowa w kolorze ściany uszczelni przestrzenie pod taśmą i nie dopuści do podciekania właściwego koloru pod taśmę.

Dobre do malowania są produkty gęste. Najlepiej nadają się do tego farby akrylowe. Farby lateksowe, ze względu na swoje właściwości, mogą pozostawiać postrzępioną krawędź przy zrywaniu taśmy.

Odkrywamy wzór

odkrywamy paskiDzięki przeprowadzonemu testowi przyczepności podłoża i zadbaniu o dobre przygotowanie podłoża, po zerwaniu taśm, linie powinny być wyraźne i ostre. Odpowiedni moment na zrywanie taśm jest gdy farba zaczyna schnąći traci płynność, ale jeszcze nie całkiem wyschła.

Korekty i poprawki

poprawiamy paski

 

Jeśli farba dostanie się pod taśmę można zrobić korekty. Do korekt najlepiej użyć miękkiego pędzelka. Podobnie, jak przy pierwszym malowaniu, trzeba okleić krawędź i mocno docisnąć papierową taśmę.

(0 Votes)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.