Efekt spękanej farby

Efekt spękanej farby na ścianie

Spękana farba na przedmiotach jest oznaką upływu czasu. Współczesne drewniane meble, ramy okien czy obrazów stylizowane przy pomocy spękanej farby na stare przedmioty wyglądają wiarygodnie. Efekt spękanej farby jest do uzyskania od ręki. Do tej ciekawej techniki dającej niesamowity efekt potrzebny jest specjalny lakier (nie podajemy tu celowo nazwy producenta). Od niedawna lakier jest dostępny w polskich sklepach.

Technikę spękań nie często stosuje się na całych ścianach bo wygląda nierealistycznie i jest trudna w wykonaniu. Dobrze wyglądają ramy okienne, drzwi, ramy luster, czopy kominków, gzymsy i inne ozdobne detale. Lakier jest produktem wodorozcieńczalnym, ma konsystencję gęstego lepkiego oleju jest trudny w aplikacji. Zastosowanie i efekt ostateczny trzeba przemyśleć. Spękania tworzą się na ostatniej warstwie farby nałożonej na wyschnięty lakier.

Jak uzyskać efekt spękanej farby?

W efekcie spękań nakładamy trzy warstwy. Pierwsza to warstwa farby w kolorze takim jakie mają być spękania. Zostanie przykryta całkowicie bezbarwnym lakierem do spękań a następnie właściwym kolorem. Po całkowitym wyschnięciu ściany kolej na lakier do spękań - crackle.

Lakier do spękań aplikujemy na przygotowane podłoże. Używamy do tego miękkiego pędzla jeśli aplikujemy lakier na elementach z drewna. Pozostawiamy do wyschnięcia.

Pamiętaj o właściwym przygotowaniu i ocenie podłoża.

To bardzo ważne, jak przy każdym efekcie dekoracyjnym. Poprawianie lub naprawianie efektów dekoracyjnych może nie przynieść oczekiwanego rezultatu i narazić cię na dodatkowe koszty.

Na wyschnięty lakier aplikujemy zwykłą farbę do ścian w kolorze docelowym. Podczas tego etapu zaczynają pojawiać się spękania. Staramy się nakładać dość grubą warstwę farby aby przykryć kolor podkładowy. Kiedy farba zaczyna już pękać nie poprawiamy malowania w tych miejscach.

Farba podczas wysychania na lakierze pęka i odsłania pierwszą warstwę farby lub podłoże na którym był lakier. Sam lakier jest bez barwny i nie widać go między warstwami. Efektu nie zabezpiecza się już lakierem.

(0 Votes)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.