Taśmy malarskie bez problemów

Zastosowanie taśmy do odcięcia klorów

Trudno sobie wyobrazić profesjonalne usługi malarskie bez profesjonalnych narzędzi i sprawdzonych materiałów pomocniczych takich jak folie ochronne i taśmy malarskie. Taśmy ułatwiają pracę malarzom, służą do zabezpieczania stolarki i rożnych elementów przed zabrudzeniem farbą, pomagają też równo oddzielić sufit od ściany. Wielu malarzy przekonało się jednak że taśmy malarskie potrafią sprawić sporo kłopotów nawet profesjonalistom.

Na początek krótko. Pytanie i odpowiedź. Na koniec praktyczna galeria zdjęć: jak używać taśm malarskich.

1. Kiedy ściągać taśmę malarską?

Taśmę malarską najlepiej ściągać po malowaniu kiedy farba na taśmie lekko podeschnie. Zostawiamy do wyschnięcia tylko te miejsca w których jest spora szansa na uszkodzenie świeżej powłoki W przypadku malowania farbami lateksowymi z użyciem taśm malarskich postępować trzeba troszkę inaczej. Fragment ściany przy taśmie zostawiamy do pomalowania na koniec. Malujemy "na gotowo" ścianę z zachowaniem odpowiedniego czasu między malowaniami. Fragment ściany przy taśmie dwukrotnie domalowujemy w trakcie drugiego malowania całości. Taśmę ściągamy kiedy farba lekko podeschnie. Tym sposobem zapobiegamy zrywaniu świeżej farby razem z taśmą.

2. Taśma zerwała się razem z farbą?

No to jest problem. Uszkodzone fragmenty trzeba naprawić. Najlepiej gotową masą szpachlową i zostawić do wyschnięcia. Wcześniej miejsca w których farba odeszła, czasami razem z gładzią, należy ostrożnie przegruntować. Zrywanie taśmy z farbą oznacza najczęściej nieodpowiednie przygotowanie podłoża pod malowanie. Podłoże zapylone, brudne, nie gruntowane. Przy używaniu taś malarskich zalecamy gruntowanie nawet z pozoru czystych i stabilnych podłoży. Stare farby mogą być już wykredowane. Gruntowanie nie poprawi przyczepności głębszych warstw.

3. Farba podcieka pod taśmę malarską?

Podciekaniu farby pod taśmę najlepiej zapobiegniemy kiedy przemalujemy jej krawędź w miejscu styku kolorów. Przemalowujemy delikatnie tym samym kolorem farby na którym taśmę przyklejono. Farba i tak może dostać się pod taśmę ale będzie to kolor tła. Po wyschnięciu można już malować właściwym kolorem. Uszczelnianie taśmy w miejscu odcięcia kolorów akrylem nie jest dobrym pomysłem. Akryl tworzy gumowatą powłokę która potrafi zerwać się z taśmą. Akryl, nawet zamalowany będzie widoczny, jego faktura różni się od podłoża.

4. Taśma się nie trzyma?

Taśma nie klei się do brudnych, zapylonych powierzchni. Ramy okienne przed oklejaniem trzeba wytrzeć, niekiedy przemyć i odtłuścić. Trudno też przykleić taśmę do powierzchni wilgotnych i świeżo malowanych ścian.

5. Jaka taśma do odcinania sufitu?

Szersza niż narzędzie którym odcinamy kolor ściany od sufitu. Jeśli używamy do tego celu małego wałeczka to taśma 3,8 cm będzie odpowiednia.

 

Taśma malarska zrywa farbę

Idealnie równe oddzielenie kolorów i ściany od sufitu wymaga zastosowania taśmy malarskiej. Przy zrywaniu taśmy zdarza się, że razem z taśmą oderwie się fragment farby, jest to jeden z bardziej uciążliwych problemów związanych ze stosowaniem taśm. Taka usterka wymaga naprawy a często przemalowania całego pomieszczenia. Przyczyną zrywania farby nie jest zbyt mocny klej na taśmie ale zazwyczaj źle przygotowane podłoże. Brak gruntowania przed malowaniem albo nawet przed położeniem gładzi szpachlowej spowoduje z pewnością zerwanie farby albo farby razem ze szpachlą pozostawiając głębokie dziury niemożliwe do poprawienia samą farbą. Aby uniknąć tego problemu należy zawsze gruntować pomieszczenia przed szpachlowaniem oraz przed malowaniem zwłaszcza kiedy zamierzamy użyć taśmy malarskiej. Stare wykredowane akrylowe powłoki malarskie należy delikatnie przeszlifować drobnym papierem ściernym w całości lub w miejscach przyklejania taśm. Powłoka wykredowana pozostawia wyraźny kolorowy ślad na dłoni po przetarciu ściany w tym przypadku nie wystarczy gruntowanie.

Trudno zaradzić zrywaniu starej warstwy farby a nawet warstwy gładzi z nową warstwą przy ściąganiu taśmy, kiedy poprzedni malarz zaniedbał prawidłowe przygotowanie podłoża. Gruntowanie tego typu podłoża jest konieczne przed malowaniem ale nie zaradzi zrywaniu wcześniejszej powłoki. 

 

Kiedy ściągać taśmę malarską po użyciu?

Taśmę maskującą należy ściągać gdy farba już wyschnie i nie trzeba już więcej malować, nie ma wtedy zagrożenia pobrudzenia ściany. Dobrze przygotowane podłoże nie wymaga stosowania specjalnych taśm czy magicznych technik zrywania taśmy ze ściany. Zbyt późne ściąganie spowoduje urywanie się taśmy w kawałkach a czasem pozostawanie kleju oddzielonego od papieru.

zerwana farba lateksowa
zerwana farba lateksowa

Malowanie farbami lateksowymi wymaga innej procedury. Oprócz zrywania farby spod taśmy, dochodzi możliwość zerwania ze ściany fragmentu powłoki która została nałożona na taśmę. Mocna lateksowa powłoka z trudem równo oddziela się od taśmy dlatego lepiej jest ściągać taśmę ostrożnie, zaraz po malowaniu. Pierwszą warstwę farby należy nakładać minimalnie nachodząc na taśmę, można farbę lekko rozcieńczyć aby nie zrobić w tym miejscu grubej powłoki zakrywającej taśmę malarską.

Podciekanie farby pod taśmę

Używanie taśmy w celu oddzielenia kolorów farb na ścianie lub wyznaczenia pasów często kończy się mało efektownymi zaciekami na linii przejścia kolorów.

Zacieki znacznie rzadziej tworzą się na ścianach bardzo gładkich malowanych natryskowo lub malowanych prawidłowo delikatnym nowym wałkiem. Na ścianie z widoczną wyraźną strukturą wałka z pewnością farba podcieknie pod taśmę. Zacieków można uniknąć stosując prosty zabieg.

Jak zapobiegać podciekaniu farby pod taśmę malarską?

Taśmę w miejscu granicy kolorów należy lekko zamalować kolorem tła, tym spod taśmy na którym zacieków nie powinno być. Farba zaciekająca po wyschnięciu uszczelni szczeliny pod taśmą a malowanie właściwym kolorem nie sprawi już niespodzianki.

Jak malować wzory i paski na ścianie przy użyciu taśm malarskich?

 

Stosowanie akrylu jako uszczelniacza nie jest dobrym pomysłem. Widać go na styku kolorów po pomalowaniu albo zrywa się razem z taśmą na krawędzi.

Klej z taśmy zostaje na zabezpieczanych przedmiotach

Dzieje się tak kiedy taśma zostaje zbyt długo na przedmiotach, dodatkowym czynnikiem powodującym szybsze oddzielenie się kleju od papierowej taśmy jest światło słoneczne. Zwykłe żółte taśmy papierowe należy usuwać zaraz po malowaniu. Nie zawsze możliwe jest szybkie malowanie po przyklejeniu taśmy. W takiej sytuacji zalecane są taśmy PCV lub specjalne taśmy często w kolorze niebieskim przeznaczone do zabezpieczania stolarki okiennej. Taśmy plastikowe dobrze sprawdzają się na oknach i drzwiach, można je zostawić na dłużej, nie odklejają się same a przez to że są sztywniejsze linia wychodzi bardzo równa. Pozostały po ściągnięciu taśmy klej z łatwością można usunąć specjalnym zmywaczem lub rozpuszczalnikiem do farb akrylowych. Niektóre plastiki zwłaszcza kratki wentylacyjne, wyłączając okna PCV, nie znoszą traktowania rozpuszczalnikami. Szorowanie pozostałości kleju proszkami czy domowymi środkami czystości nie przyniesie pożądanego rezultatu, może nawet uszkodzić powłokę lakierniczą okien.

Najdroższe taśmy malarskie są w marketach budowlanych

Taśmy malarskie w marketach budowlanych są dużo droższe niż w sklepach specjalistycznych z farbami i materiałami budowlanymi. Jest to sytuacja kiedy sprzedający korzysta na tym że majsterkowicz nie ma rozeznania w cenach drobnych materiałów uzupełniających dobrą pracę. Zazwyczaj zorientowany w cenach farb klient nie orientuje się ile kosztują materiały dodatkowe w innych sklepach bo ceny farb są podobne. Ceny taśm w marketach są wyższe nawet kilkukrotnie od tych samych produktów dostępnych w sklepach specjalistycznych. Przy malowaniu sporego mieszkania potrzeba co najmniej kilkunastu taśm malarskich do zabezpieczania okien, listw, drzwi i odcinania kolorów dlatego warto wstrzymać się zakupem tych materiałów. Firmy zajmujące się malowaniem zawodowo kupują taśmy ze sporym rabatem w sklepach z farbami. Profesjonalny malarz na podręcznym wyposażeniu ma wypróbowane taśmy różnego rodzaju, nigdy nie wiadomo jakie wyzwanie czeka w następnym zleceniu.

Ceny taśm zależą od ich szerokości ale czasem nie warto kupować najtańszych wąskich bo prostą linię łatwiej uzyskać stosując droższą papierową taśmę o szerokości 5 cm niż taśmę o mniejszej szerokości.

Rodzaje taśm malarskich

Którą taśmę wybrać kiedy na rynku dostępnych jest tyle różnych taśm? Odpowiedz jest dość skomplikowana. W zależności od potrzeb. Zwykłe żółte papierowe taśmy są najtańsze i występują w rożnych szerokościach. Nadają się do szybkich prac, łączenia foli ochronnych na podłogach i meblach. Niestety wśród tych taśm zdarzają się produkty niezwykle słabe, nie nadające się do oklejania bo zastosowany klej jest tak słaby że odkleja się zaraz po przyklejeniu. Z drugiej strony żółte taśmy na których klej jest tak mocny że zrywa farbę razem z tynkiem. Niektóre z tych produktów po rozwinięciu zwijają się w sprężynkę co uniemożliwia ich użycie na dłuższych odcinkach.

Niebieskie taśmy papierowe często są odporne na działanie promieni UV, zaleca się stosowanie na okna i drzwi oraz tam gdzie trzeba pozostawić zabezpieczenie na dłużej. Są znacznie cieńsze niż taśmy PCV dzięki czemu dobrze nadają się do oddzielania kolorów farb na gładkich ścianach.

Niebieska taśma pewnej firmy ma tak dobrany klej, że trzyma się dość mocno różnych materiałów, nie pozostawia po sobie kleju i bez problemu odrywa się po malowaniu. Wszystkie pożądane cechy w jednym produkcie? Tak, Manufaktura Wnętrz może to potwierdzić.

Najważniejszą zaletą taśm PCV jest to że nie nasiąkają farbą. Doskonale nadają się do zabezpieczania listw przypodłogowych oraz stolarki okiennej. Taśmy PCV można z łatwością przerwać wzdłuż i taki wąski fragment nakleić w dość wąskie miejsce, trudno podobny efekt uzyskać z taśmą papierową. Ze względu na grubość taśmy PCV nie będą dobre w przypadku malowania pasów na ścianie.

Taśma papierowa karbowana służy do oklejania elementów łukowych takich jak okrągłe okna czy sufity oparte o łukowe ściany. Jej właściwości są podobne do zwykłych papierowych taśm dlatego trzeba je stosować z uwagą.

3,5 km taśmy na zakończenie

W artykule wspomniałem o taśmach najczęściej stosowanych przy malowaniu wnętrz, nie ma tu wzmianki o taśmach specjalnych do stosowania na zewnątrz bo Manufaktura Wnętrz takich prac nie prowadzi. Tylko na jednej inwestycji zużyliśmy około 3,5 km taśm malarskich. W tym czasie przetestowaliśmy chyba wszystkie dostępne na rynku produkty. Wybraliśmy taśmy jednej firmy ze względu na ich optymalne parametry przy bardzo skomplikowanym zleceniu do którego przymierzały się firmy z całego kraju.

 

Na koniec kilka praktycznych zdjęć jak używać taśmy malarskiej.

Kiedy używamy farb lateksowych w miejscu styku z taśma staramy się malować na
Taśma zrywa farbę zazwyczaj w miejscach nieodpowiednio zagruntowanych, zapylonych.
W miejscu odcięcia kolorów przemaluj delikatnie taśmę pierwszym kolorem.
Na taśmie widoczna pierwsza warstwa białej farby która nie pozwoliła przedostać się farbie niebieskiej pod taśmę.
(6 Votes)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.