Strukturalny tynk "retro" w nowoczesnej formie

Tynk dekoracyjny w prążki

Tynk retro w prążki? Tym razem pokażemy jak wykonać surowy, efektowny tynk strukturalny do wnętrz w nowoczesnym prostym stylu. Tynk strukturalny wytrzymały ładny i odporny na uderzenia, odpowiedni na ciągi komunikacyjne.

Jest to też alternatywa dla betonu dekoracyjnego - tynku droższego i już chyba zbyt popularnego.

Materiał którego użyliśmy do wykonania tego efektu nie jest już dostępny. W zastępstwie można użyć innych materiałów przeznaczonych do efektów dekoracyjnych z delikatnym ziarnem. Przed przystąpieniem do wykonywania efektu należy przeprowadzić próbę na większym kawałku.

Przygotowanie ściany

Ścianę należy zagruntować podkładem szczepnym. Jest to grunt pod tynki strukturalne z drobnym piaskiem który poprawia przyczepność tynku i ułatwia aplikacje. Ściana po gruntowaniu powinna być w jednolitym kolorze na całej powierzchni, wcześniej można ja przemalować, sam grunt ma słabe właściwości kryjące.

DSC00042

 

Nakładanie tynku i kreowanie wzoru

Po minimum 8h można nakładać tynk. Nam 25 kg wystarczyło na ok 30 m2 ściany. Prace najlepiej wykonywać we dwie osoby. Nakładamy tynk na grubość ziarna (dość cienka warstwa) po nałożeniu warstwy na fragmencie ściany druga osoba formuje wzór za pomocą szczotki. Tynk ściągamy szczotka w poziomych pasach tak że układa się on w drobne poziome prążki. Szczotka często się zapycha i należy ją co jakiś czas oczyścić. Podczas pracy szybko robi się brudno, dlatego wcześniej należy dobrze zabezpieczyć wszystko w około. Poprawki wykonujemy na świeżym materiale. Grudki masy na wyschniętym tynku można ściąć nożykiem lekko zwilżając je wcześniej.

Robimy podkład pod farbę transparentną - bejcę

Tynk musi całkowicie wyschnąć. Następnie tynk malujemy farbą lateksową z połyskiem. Farby akrylowe i matowe zbyt szybko wchłaniają bejcę. Ścianę trzeba dobrze pomalować, nie może być prześwitów i niedomalowań. My użyliśmy farby w kolorze "kawy z mlekiem"

Bejcujemy tynk - ostateczny efekt

Następnie kiedy farba wyschnie całkowicie, nakładamy bejcę (użyliśmy bejcy "perła" - fox dekorator) zabarwioną na ciemny grafitowy kolor pigmentem "słoń" - fox dekorator. Bejcę nakładamy szerokim pędzlem wzdłuż wzoru tynku, poziome pasy bejcy nie mogą kończyć się pionową linią. Druga osoba zaraz po nałożeniu bejcy wyciera ja szczotka do tapet również wzdłuż wzoru. Można dodatkowo całość przecierać lekko szmatką to wyrównuje przebarwienia. Prace należy dobrze zaplanować, "bejcowanie" to najtrudniejszy etap. Szczególnie uważnie trzeba potraktować narożniki, przyda się płaski szeroki pędzel.

DSC00035

P1050322

(0 Votes)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.