Remont starej klatki schodowej

Klatka schodowa po remoncie

Kiedy decyzja o remoncie jest już podjęta, trzeba zdecydować o zakresie prac remontowych, budżecie i wyborze wykonawcy. W rozmowach z wykonawcą warto ustalić szczegóły dotyczące jakości i używanych materiałów, a nawet godziny rozpoczęcia i zakończenia codziennych prac.

Przebieg remontu klatki schodowej na przykładzie

Jesienią 2016 roku przeprowadziliśmy remont klatki schodowej kamienicy w Szczawnie-Zdroju. Zakres prac zawierał odnowienie ścian, wymianę wykładzin na podłogach i drewnianych schodach, a w części parterowej położenie płytek gresowych na niejednolitym podłożu.

Ściany zostały naprawione i wyrównane, gruba warstwa starych łuszczących się farb została całkowicie usunięta. Przy okazji pozbyliśmy się starych niepotrzebnych kabli i osłony po dawno nieużywanych przewodach. Razem z zarządem wspólnoty zdecydowaliśmy się na wykonanie gładzi szpachlowych. Na gładkich ścianach z biegiem lat osiądzie mniej kurzu, przez co dłużej utrzymają świeży wygląd. Na ściany zastosowaliśmy farby Dekoral Professional o podwyższonej odporności. Przed ostatecznym malowaniem trzeba było oczyścić i naprawić stare drewniane schody. Stalowe odstające okucia stopni musiały zostać usunięte i zastąpione nowymi.

Parter, użytkowany również przez firmy najmujące lokale w budynku, był narażony na większy ruch i spore wahania temperatury oraz wilgotności. Podłoga w części od głównego wejścia z ulicy była betonowa, a od połowy drewniana ze starą wykładziną. Część drewnianych desek całkowicie przegniła pod wykładziną. Z tego powodu konieczna była wymiana i konserwacja antygrzybiczna. Tak różne typy podłogi wymagały ujednolicenia i usztywnienia, aby można było położyć na tym płytki gresowe. Zastosowano grube płyty OSB odpowiednio przygotowane pod płytki.

Wykładzina obiektowa, którą położono na wyższych kondygnacjach wymagała równych stabilnych podłoży. W tym przypadku gwarancja działa tylko na wykładziny prawidłowo położone i przyklejone.

Każdy dzień pracy powinien zakończyć się porządkowaniem, zabezpieczeniem sprzętu i rusztowań dla bezpieczeństwa lokatorów.

Remont obiektu zamieszkanego wymusza inne podejście do pracy. Trzeba brać pod uwagę ciągły ruch mieszkańców w górę i w dół klatki schodowej.

Kilka zdjęć przed i po remoncie klatki schodowej w starej kamienicy.

Podłoga na parterze tej starej klatki schodowej została ujednolicona i wyrównana. Płytki gresowe w części najbardziej użytkowanej sprawdzą się lepiej niż wykładzina, której koszt był tylko nieznacznie niższy niż płytek z położeniem i przygotowaniem podłoża.
Posadzka na tej klatce schodowej była spękana i dziurawa. W części składała się z przegniłych desek pod warstwą starej wykładziny.
Przed położeniem wykładziny na schodach trzeba było wcześniej je oczyścić i zaimpregnować. Aluminiowe kątowniki chronią czołową część stopni. 
Stara wykładzina na drewnianych schodach zagrażała bezpieczeństwu mieszkańców. 
Odnowiona klatka schodowa. 
Na tej klatce schodowej przeprowadzono wcześniej wymianę instalacji elektrycznej. Zastosowano praktyczne czujniki ruchu i oszczędne lampy ledowe. 

 

 

(0 Votes)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.