Remont starej klatki schodowej

Klatka schodowa po remoncie

Kiedy decyzja o remoncie jest już podjęta, trzeba zdecydować o zakresie prac remontowych, budżecie i wyborze wykonawcy. W rozmowach z wykonawcą warto ustalić szczegóły dotyczące jakości i używanych materiałów, a nawet godziny rozpoczęcia i zakończenia codziennych prac.

Przebieg remontu klatki schodowej na przykładzie

Jesienią 2016 roku przeprowadziliśmy remont klatki schodowej kamienicy w Szczawnie-Zdroju. Zakres prac zawierał odnowienie ścian, wymianę wykładzin na podłogach i drewnianych schodach, a w części parterowej położenie płytek gresowych na niejednolitym podłożu.

Ściany zostały naprawione i wyrównane, gruba warstwa starych łuszczących się farb została całkowicie usunięta. Przy okazji pozbyliśmy się starych niepotrzebnych kabli i osłony po dawno nieużywanych przewodach. Razem z zarządem wspólnoty zdecydowaliśmy się na wykonanie gładzi szpachlowych. Na gładkich ścianach z biegiem lat osiądzie mniej kurzu, przez co dłużej utrzymają świeży wygląd. Na ściany zastosowaliśmy farby Dekoral Professional o podwyższonej odporności. Przed ostatecznym malowaniem trzeba było oczyścić i naprawić stare drewniane schody. Stalowe odstające okucia stopni musiały zostać usunięte i zastąpione nowymi.

Parter, użytkowany również przez firmy najmujące lokale w budynku, był narażony na większy ruch i spore wahania temperatury oraz wilgotności. Podłoga w części od głównego wejścia z ulicy była betonowa, a od połowy drewniana ze starą wykładziną. Część drewnianych desek całkowicie przegniła pod wykładziną. Z tego powodu konieczna była wymiana i konserwacja antygrzybiczna. Tak różne typy podłogi wymagały ujednolicenia i usztywnienia, aby można było położyć na tym płytki gresowe. Zastosowano grube płyty OSB odpowiednio przygotowane pod płytki.

Wykładzina obiektowa, którą położono na wyższych kondygnacjach wymagała równych stabilnych podłoży. W tym przypadku gwarancja działa tylko na wykładziny prawidłowo położone i przyklejone.

Każdy dzień pracy powinien zakończyć się porządkowaniem, zabezpieczeniem sprzętu i rusztowań dla bezpieczeństwa lokatorów.

Remont obiektu zamieszkanego wymusza inne podejście do pracy. Trzeba brać pod uwagę ciągły ruch mieszkańców w górę i w dół klatki schodowej.

Kilka zdjęć przed i po remoncie klatki schodowej w starej kamienicy.

Parter po remoncie
Parter prze remontem
Wykładzina na schodach
Schody
Klatka schodowa po remoncie
Klatka schodowa przed remontem

 

 

(0 Votes)