Defekty współczesnych farb

Wiele czynników wpływa na trwałość powłok malarskich. Proces niszczenia się farb przyspiesza między innymi przez: światło słoneczne, dużą wilgotność, rozwój mikroflory. Sposób użytkowania pomieszczeń również ma duży wpływ na trwałość powłoki malarskiej. Dodatkowym czynnikiem zmniejszającym trwałość farb są błędy wykonawców podczas przygotowywania podłoża jak i w czasie malowania. Do tych błędów należy niezachowanie odpowiednich czasów schnięcia, malowanie w nieodpowiedniej temperaturze otoczenia czy nakładanie zbyt grubej warstwy farby. Nie bierzemy pod uwagę podstawowych błędów malarzy związanych z podłożem, które powodują odklejanie się wyschniętej farby czy pęknięć powłoki spowodowanych oddziaływaniem konstrukcji budynku. 

W optymalnych warunkach i przy zachowaniu prawidłowego procesu technologicznego "dobre" farby powinny wytrzymać na ścianie kilka lat bez widocznych objawów starzenia się powłoki. Zdarzają się jednak wady produktów. Pomijam farby przeterminowane i farby słabej jakości, sytuacje kiedy już w pojemniku widać że produkt nie nadaje się do użycia. Na zdjęciach pokażemy skazy farb na pomalowanych ścianach. Niektóre sytuacje notorycznie się powtarzają (na tej samej farbie jednego producenta) inne widzieliśmy po raz pierwszy. Zdjęcia wykonane aparatem telefonu.

kabel pod tynkiem widać na farbieNa pierwszym zdjęciu widać przebarwienie powłoki malarskiej w miejscach gdzie pod tynkiem przebiegają kable elektryczne. W tym przypadku jest to przewód głośnikowy, więc nie ma tam dużego napięcia. Tłumaczymy to polem elektromagnetycznym, dlatego często wzdłuż przewodów na ścianie odkłada się kurz ale tu zmienił się kolor farby. Ta wada towarzyszy często produktom jednej znanej marki ale tego nie napiszemy, nie jest to naszym celem.plamy na farbieDrugie zdjęcie pokazuje plamy na farbie. Są to miejsca do których przywarł kurz ale nie przypadkowo. Ściany wyrównano przyklejonymi płytami gipsowo-kartonowymi. W miejscach klejenia zrobiły się plamy na farbie. Trwało to kilka miesięcy zanim pojawiły się pierwsze plamy. Może to być wynikiem innej wilgotności lub temperatury w miejscu klejenia płyty, chociaż problem pojawił się też na ścianach wewnętrznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


farba zmieniła kolor, wyblaknięcie farbyByliśmy zdumieni widokiem odbitej kaczki na ścianie. Zdarza się bladnięcie kolorów zwłaszcza w nasłonecznionych pomieszczeniach ale całkowita zmiana nas zaskoczyła. Z koloru "łososiowego" zrobił się kolor "waniliowy". Proces zmieniania trwał około 3 lat i odbywał się powoli na tyle długo że właściciele byli przekonani że mieszkanie tak było pomalowane. Do czasu kiedy spadła porcelanowa płaskorzeźba kaczki. Zmienił się kolor całych ścian nie tylko tych nasłonecznionych ale też tych do których światło dzienne nie docierało, orginalny kolor zachował się tylko pod obrazami. Takie zmiany zdarzają się czasem kiedy w pomalowanym pomieszczeniu wykonuje się lakierowanie podłogi lakierami rozpuszczalnikowymi. Chociaż w takich przypadkach proces zmiany wyglądu farby na ścianie jest dość gwałtowny.

(0 Votes)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.