Beton dekoracyjny w jednej warstwie?

Efekt betonu dekoracyjnego na ścianie uzyskać można na kilka sposobów. Pisaliśmy już jak zrobić beton dekoracyjny z tynku – trawertyn. Wymagało to co najmniej trzech dni pracy, co przy malej powierzchni do udekorowania betonem czyniło zlecenie mało opłacalnym. Przyspieszenie pracy przez skrócenie czasu wysychania warstw to błąd technologiczny który przy wapiennych produktach może sporo kosztować. Są jednak produkty z których uzyskamy pożądany efekt betonu już przy jednej warstwie tynku.

Jednowarstwowy beton dekoracyjny - Jeger

Beton dekoracyjny firmy Jeger przeznaczony jest do wykonywania tynku jednowarstwowego. Udało nam się wykonać kilkanaście metrów tego tynku i musimy przyznać, że efekt jest zadowalający.

Jednowarstwowy tynk dekoracyjny to duża oszczędność czasu ale przy braku podkładowej warstwy tynku praca z tym materiałem wymaga trochę innego podejścia. Przede wszystkim trzeba zadbać o podłoże, bo ujawniające się wady podłoża podczas aplikacji tynku oznaczają duże straty i często konieczność wykonania pracy od początku. Pod uwagę trzeba wziąć również różnice w chłonności podłoża jakie mogą wystąpić kiedy dekorowana ściana zbudowana jest z różnych materiałów. Nierównomiernie wysychanie tynku uniemożliwi prawidłowe wykonanie efektu. Wyczucie odpowiedniego momentu rozpoczęcia ostatecznego wygładzenia tynku jest kluczowe do uzyskania efektu betonu.

Przy jednej warstwie podkład szczepny pełni dwie funkcje. Poprawia przyczepność tynku do podłoża i stanowi tło kolorystyczne bo jest barwiony pod kolor tynku. Podkład powinien dobrze wyschnąć do całkowitego związania się z podłożem. Obsypujące się ziarna kruszywa podczas mocnego przeciągnięcia dłonią to sygnał, że jest za wcześnie na kładzenie warstwy tynku.

W przypadku betonu jednowarstwowego trudniej jest dobrze wykończyć narożniki a zabudowy z płyt gipsowych, kominki i filary to ulubione elementy zamieniane w imitację betonu.

Trudności  w wykonaniu?

Beton jednowarstwowy jest łatwy do wykonania kiedy ma się już doświadczenie z tynkami dekoracyjnymi. 

Najczęstsze błędy przy wykonywaniu tego tynku z jakimi się spotkaliśmy to nieodpowiednio przygotowane, niestabilne podłoże, brak ostatecznego wygładzenia i brak zabezpieczającej warstwy lakieru. Niestabilne podłoże skutkowało powstawaniem pęcherzy pod warstwą nakładanego tynku. Brak ostatecznego wygładzenia lub niewłaściwy moment wygładzania dało efekt ściany zaciągniętej klejem do płytek. Brak lakieru skutkuje szybkimi zabrudzeniami niemożliwymi do usunięcia.

Nasza opinia

W naszej opinii wygląd tego tynku jest nieco płaski i mało realistyczny kiedy chcemy uzyskać efekt betonu z większą ilością „wżerów” tak zwanych raków występujących często po rozszalowaniu wylewanych z betonu elementów. Lepiej wygląda w opcji gładkiej. Dobrze wykonany i polakierowany ma równą, matową powierzchnię. Trzeba wspomnieć, że jedna warstwa to oszczędność czasu i pieniędzy bo betonową ścianę da się zrobić w dwa dni, nie łamiąc przy tym zasad procesu technologicznego. 

Zaletą tego materiału jest łatwość wykonania efektu. Przy czym łatwość nie oznacza, że nie da się tego zepsuć. Jakiś czas temu zadzwonił do nas pan z pod Wrocławia, żeby ratować ścianę bo kafelkarz beton w kolorze Loft położył i chyba mu nie wyszło. W trakcie rozmowy telefonicznej dowiedziałem się w jakich okolicznościach doszło do zepsucia tak prostej dekoracji. Wszystko było tak jak trzeba podczas pracy ale efekt końcowy przypominał ścianę zaciągniętą klejem do płytek. Błędem było położenie zbyt grubej warstwy tynku, która nie dała się wygładzić.

(0 Votes)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.