Werniks i relief, dobrana para na ściany

Tynk strukturalny z Reliefu

Relief i werniks w odpowiednim połączeniu tworzą szlachetną strukturę. Złoty werniks zgromadzony we wgłębieniach tynku nadał wyrazu nieciekawej wcześniej fakturze. Elastyczność reliefu sprawia że ten tynk świetnie się sprawdza na korytarzach i klatkach schodowych. Wykonanie tego wzoru jest pracochłonne i trudne ale efekt wart poświęcenia.

materiały

  • relief,
  • werniks złoty,
  • pigment Fox: żelazo,

narzędzia

  • paca szeroka,
  • japonka,
  • pędzel szeroki

wykonanie

1. Podkład

Podkład zabarwiony pigmentem ?żelazo? rozkładamy pacą, tak aby przykryć całkowicie farbę podkładowa (nie może być prześwitów).

2. Kreowanie wzoru dekoracyjnego

Po całkowitym wyschnięciu podkładu, ten sam relief rozkładamy równą warstwą grubości ok 1-2 mm na ok 0,5 m2. Japonką ściągamy nadmiar drobnymi ruchami w jednym kierunku, rozciągamy tak żeby tworzyły się wyraźne kwadraty. Kolejne pociągnięcia lekko nachodzą na poprzednie i ściągają nadmiar materiału tworząc charakterystyczny wzór. Miejscami materiał zostanie ściągnięty do samego podkładu. Tak postępujemy na całej powierzchni, szczególnie dbając miejsca styku kolejnych etapów.

3. Nakładanie werniksu

Werniks nanosimy wałkiem sznurkowym(nie od razu na całości) i rozciągamy krzyżowo japonką tak by w miejscach wystających tworzył charakterystyczne wypełnienia z nadmiaru werniksu dające właściwy efekt. Na tym etapie należy zwracać uwagę czy z nadmiaru werniksu nie tworzą się zacieki. W razie potrzeby należy je usunąć szpachelką japonka podobnie jak przy nakładaniu werniksu na strukturę.

UWAGA
Werniks nakładać w odpowiedniej temperaturze i na dobrze wyschnięty relief. Przed pracą na całej powierzchni najlepiej wykonać próbę na kawałku płyty.

werniksrelief
Przybliżone zużycie materiału na 10 m2.
Relief 4 kg
Werniks 0,5 L

(0 Votes)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.