Przygotowanie podłoża pod tynki dekoracyjne

Jak dobrze przygotować ściany pod tynki dekoracyjne?

Prawidłowo przygotowane podłoże zapewnia jakość dekoracji, ułatwia aplikację materiałów dekoracyjnych. Eliminuje negatywne skutki zmian temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Ta czynność należy do wykonawcy dekoracji i tylko on jest za nią odpowiedzialny.

Wykonawca powinien ocenić kilka cech powierzchni, takich jak chłonność, trwałość, czystość. Chłonność można sprawdzić za pomocą zwilżonej gąbki. Przetarta gąbką powierzchnia nie powinna wchłaniać wody. Zbyt chłonne podłoże utrudni nakładanie materiału dekoracyjnego i odbierze wodę (lub inny rozpuszczalnik) niezbędną w procesie wiązania większości materiałów. Na powierzchni nie może być pyłu, kurzu, resztek po tapecie.

Stare odpadające farby najlepiej usunąć, farby klejowe i kredowe już raczej nie spotykane trzeba usunąć bezwzględnie. Wszelkie plamy i zagrzybienia usunąć, zastosować specjalne farby na plamy. Osobną sprawą są rdzawe wykwity na tynku spowodowane korozją kątowników podtynkowych lub zbrojenia. Kawałki takie trzeba usunąć i pokryć farbą antykorozyjną. Można też zastosować farbę na plamy.

Luźne warstwy farby lub tynku należy naprawić. Ściany zakurzone zmieść miękką szczotką i przetrzeć wilgotną szmatką.

Większość problemów rozwiązuje zastosowanie gruntu głęboko penetrującego. Wzmacnia on podłoże i poprawia przyczepność następnej warstwy.
Dla większości dekoracji wystarczy podkład z farby podkładowej. Farba podkładowa wyrównuje i zmniejsza chłonność podłoża, wyrównuje odcień ściany, zwiększa przyczepność kiedy pod spodem zastosowano farbę z połyskiem. Po zakończeniu tych prac podłoże powinno być suche, równe i mocne.

Niektóre rodzaje dekoracji wymagają specjalnego przygotowania i podkładu.

  • Tynki retro, trawertyny, wszystkie grubowarstwowe tynki potrzebują podkładu chropowatego, inaczej materiał będzie się ślizgał i spływał.
  • Podłoże pod stiuki powinno być idealnie równe i gładkie. Podkładem może być farba podkładowa lub emulsja akrylowa, producenci zalecają podkład z drobnymi cząstkami ułatwiającymi aplikację materiału.

Nie warto pomijać przygotowania podłoża jest to najważniejszy etap w pracach malarskich i dekoratorskich, gwarantuje pewność podczas pracy i spokój po zakończeniu.

(1 Vote)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.