Własna firma remontowo-wykończeniowa czy praca dla kogoś?

Własna firma budowlana czy praca u kogoś?

Założenie własnej firmy remontowo-wykończeniowej wydaje się dobrym pomysłem dla wielu fachowców pracujących na etacie w branży oraz tych dopiero wkraczających na zawodową ścieżkę. Praca na własny rachunek ma swoje zalety ale trzeba przyznać, że początki nie są łatwe a osiągnięcie podobnych przychodów jak na etacie może kosztować dużo więcej wysiłku. Nie da się zaprzeczyć, że praca na własny rachunek to wolność. Wolność z którą łączy się odpowiedzialność czego nie da się rozdzielić. 

 Jeśli zadajesz sobie pytanie czy założyć własną firmę remontowo-wykończeniową czy pracować dla kogoś to w tym wpisie postaram się przedstawić zalety i wady obu form zarabiania w budowlance.

Wejście do branży remontowo-wykończeniowej ma niski próg. (Celowo nie piszę o branży budowlanej bo to pojęcie szerokie.) Brak wymagań formalnych i niewielkie koszty "zestawu startowego" potrzebnego w realizacji zleceń przy pracach remontowych to zachęta dla myślących o założeniu jednoosobowej, na początek firmy. Najbardziej kusi wizja niezależności i osiągnięcia większych dochodów z pracy na własnym. Ta wizja realizuje się tylko nielicznym – tym wytrwałym i pracowitym, zorganizowanym, potrafiącym uczyć się na własnych błędach. Wytrwałość jednak obok doświadczenia jest kluczowym elementem. Pozwala domykać trudne zadania i przetrwać niepowodzenia. Doświadczenie znów, jest niezbędne do realizacji zleceń bez marnowania czasu na poprawki i niespodzianki. Doświadczeni fachowcy są doceniani w firmach budowlanych, to gwaranci dobrze wykonanego zadania. To oni mają najwięcej do stracenia lub zyskania na swoim.

Doświadczenie w zawodzie a doświadczenie w prowadzeniu firmy to różne rzeczy. Dobra wiadomość jest taka, że doświadczenie to rzecz nabyta w czasie praktykowania, więc kiedy praktykujesz prowadzenie firmy to z czasem jesteś w tym coraz lepszy tak jak praca w zawodzie staje się łatwiejsza z biegiem czasu.

Własna firma budowlana

Niezależność to chyba jedyny pewnik działalności na własną rękę – możesz ale nic nie musisz.

Musisz za to samodzielnie zadbać o zlecenia, zaopatrzenie, narzędzia i miejsce gdzie to wszystko przechowywać. Nie zajmiesz się wszystkim w czasie pracy. Do tego dochodzą jeszcze spotkania w celu rozpoznania zlecenia i wykonania uproszczonego kosztorysu, które nie zawsze okazują się skuteczne. Trzeba być wytrwałym, wyciągać wnioski i próbować dalej, bo po trudnych początkach przychodzi moment kiedy zapytania od klientów przychodzą kilka razy dziennie. To zasługa dobrej reklamy lub dobrej reputacji. Na dobrą opinię trzeba długo pracować. Początki działalności na swoim bez reklamy będą ciężkie ale napisałem też artykuł pt. Reklama firmy budowlanej w internecie z którego możesz czerpać inspiracje i uniknąć moich błędów na tym polu.

Pomijam tu formalności takie jak księgowość, ubezpieczenia a o tym jak założyć firmę jednoosobową w tej branży, wyborze formy opodatkowania i innych formalnych wymogach jeszcze kiedyś napiszę.

Praca w firmie budowlanej

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może zazdrościć etatowym pracownikom płatnego urlopu, opłaconego zusu i podatków. Wolny czas dla przedsiębiorcy to zjawisko rzadkie, ulatuje z każdym telefonem od klienta. Etatowego pracownika nie obchodzą narzędzia i samochód ale co najważniejsze, pracownik wie ile zarobi.

Etat i działalność gospodarcza a podatek.

Kwestia podatków nie gra zasadniczej roli przed podjęciem decyzji. Podatki trzeba płacić. Kiedy płacę podatek to wiem, że zarobiłem. Co innego składki na ZUS. Trzeba oddać blisko 1300 zł niezależnie od tego czy się zarobi czy nie. To chyba największy ciężar dla młodej firmy, kiedy przechodzi na pełny ZUS po czasie ulgi. Jeśli chodzi o formę opodatkowania to na początek ryczałt będzie najodpowiedniejszy. Minimum formalności.

Porównanie: etat vs własna działalność

W tej tabelce zestawiłem wady i zalety pracy u kogoś i pracy we własnej jednoosobowej firmie remontowej. Oczywiście każdy będzie miał inne odczucia ale kiedy stoisz przed dylematem firma czy etat możesz zapoznać się z tabelką.

 

Zalety pracy na własnym

Zalety pracy u kogoś

 • + niezależność
 • + możliwe lepsze zarobki
 • + nieograniczony urlop
 • + pracujesz z kim chcesz
 • + pewność pracy
 • + myślisz o pracy tylko w pracy
 • + pewne zarobki
 • + mała odpowiedzialność

Wady pracy na własnym

Wady pracy u kogoś

 • - brak pewności pracy
 • - nawet po pracy myślisz o pracy
 • - brak płatnego urlopu
 • - pełna odpowiedzialność
 • - podległość
 • - ograniczone zarobki
 • - pracujesz z kim musisz
 • - urlop za zgodą szefa

 

 

(1 Vote)

Kontakt

Manufaktura Wnętrz

kontakt@manufakturawnetrz.pl

Manufaktura Wnętrz

Firma Manufaktura Wnętrz działa w branży budowlanej. Specjalizujemy się w remontach i wykończeniu domów. Pracujemy na Dolnym Śląsku w okolicach Świdnicy, Świebodzic i Wałbrzycha. Czasem piszemy do branżowej prasy. Prowadzimy firmowego bloga.