Praktycznie o technikach dekoracji ścian

Pokazujemy jak wykonać tynki dekoracyjne, jak przygotować ściany, jakich użyć narzędzi. Piszemy też o praktyce w pracy firmy remontowej, problemach i ich rozwiązaniach.

Zobacz najpopularniejsze artykuły o taśmach malarskich i o tym czy tynki maszynowe można malować?

Przecierka z "reliefu"

Przenikające się kolory tworzą efekt głębi na ścianie, dodatkowo połysk uzyskany bejcą perłową potęguje odczucie. Przygodę z materiałami dekoracyjnymi najlepiej zacząć właśnie od reliefu. Bardzo łatwy w wykonaniu tynk z masy dekoracyjnej "relief" w połączeniu z dodatkami u odrobiną wyobraźni daje ciekawe efekty dekoracyjne.

Tynk dekoracyjny w prążki

Tynk retro w prążki? Tym razem pokażemy jak wykonać surowy, efektowny tynk strukturalny do wnętrz w nowoczesnym prostym stylu. Tynk strukturalny wytrzymały ładny i odporny na uderzenia, odpowiedni na ciągi komunikacyjne.

Jest to też alternatywa dla betonu dekoracyjnego - tynku droższego i już chyba zbyt popularnego.

Wiele czynników wpływa na trwałość powłok malarskich. Proces niszczenia się farb przyspiesza między innymi przez: światło słoneczne, dużą wilgotność, rozwój mikroflory. Sposób użytkowania pomieszczeń również ma duży wpływ na trwałość powłoki malarskiej. Dodatkowym czynnikiem zmniejszającym trwałość farb są błędy wykonawców podczas przygotowywania podłoża jak i w czasie malowania. Do tych błędów należy niezachowanie odpowiednich czasów schnięcia, malowanie w nieodpowiedniej temperaturze otoczenia czy nakładanie zbyt grubej warstwy farby. Nie bierzemy pod uwagę podstawowych błędów malarzy związanych z podłożem, które powodują odklejanie się wyschniętej farby czy pęknięć powłoki spowodowanych oddziaływaniem konstrukcji budynku. 

Efekt spękanej farby na ścianie

Spękana farba na przedmiotach jest oznaką upływu czasu. Współczesne drewniane meble, ramy okien czy obrazów stylizowane przy pomocy spękanej farby na stare przedmioty wyglądają wiarygodnie. Efekt spękanej farby jest do uzyskania od ręki. Do tej ciekawej techniki dającej niesamowity efekt potrzebny jest specjalny lakier (nie podajemy tu celowo nazwy producenta). Od niedawna lakier jest dostępny w polskich sklepach.

Strona 2 z 5