Korozja metalu potocznie zwana rdzą stała się efektem pożądanym w dekoracji wnętrz. Nie chodzi tu o metalowe pordzewiałe wstawki. Efekt rdzy wykonuje się na całych ścianach i to się ludziom podoba.

Różnorodność technik dekoracyjnych daje szerokie możliwości ozdabiania ścian. Uzyskanie imitacji marmuru, piaskowca, betonu czy skóry nie jest wyzwaniem dla głęboko wtajemniczonych dekoratorów wnętrz. Rdzy chyba nikt nie uznawał za efekt dekoracyjny a trzeba przyznać że jest to efekt niezwykle intrygujący.

Tadelakt lub Tadellakt po arabsku znaczy polerować (pieścić). Podróżnicy wracający z Marakeszu byli pod wrażeniem miasta barw. Na zewnątrz i wewnątrz domy często wykończone są intensywnie barwionym, hipnotyzująco połyskliwym, gładkim ale nierównym tynkiem zwanym też płynnym kamieniem. Tadelakt stworzono w okolicach Marakeszu gdzie u podnóża gór Atlas występują odpowiednie składniki - specjalne wapno, piasek, pył marmurowy. Resztę składników stanowi popiół i glina.

Ze względu na trwałość i stosunkowo niewielki koszt, ceglane podłogi stosowano już od dawna w obiektach przemysłowych i gospodarczych ale też w przyziemiach domów wielorodzinnych. Wygląd pomieszczeń miał drugorzędne znaczenie. W XIX wieku cegła stała się materiałem tanim i dostępnym dla wszystkich. Za sprawą rozwiniętej sieci kolejowej i wielkim zakładom produkującym masowo cegły, miasta zmieniały wygląd.

Stylowe meble czy dekoracje ścian nadają niektórym wnętrzom tego niepowtarzalnego charakteru? Zazwyczaj jest to wyjątkowo trafny wybór dekoracji ścian do mebli i elementów wystroju wnętrza. Połączenie metalicznej, półprzezroczystej, srebrnej farby ze stylowymi meblami dało świetny efekt. Zdjęcie przedstawia tylko fragment ściany. Jedynej dekorowanej w pomieszczeniu ale to właśnie tyle, żeby było dobrze. Dodam tylko, że nie planował tego żaden architekt wnętrz.

Tym zdjęciem zdobyłem nagrodę, wyróżnienie w konkursie fotograficznym. Chodziło o światło. Ale nie w tym rzecz. Jestem przekonany, że gdyby ten wieszak na kubeczki sfotografować na innym tle, to nie byłoby efektu tego przytulnego ciepła bijącego ze zdjęcia. To wrażenie zawdzięczamy starannie oczyszczonej spękanej fakturze starej cegły. Dodatki to tylko uzupełnienie.

Strona 1 z 2